Głównym celem udziału Polski w EXPO 2015 jest budowa trwałego zaufania dla marki POLSKA i Marki Polskiej Gospodarki. Polska będzie prezentowana jako kraj nowoczesny, osiągający sukces gospodarczy oraz jako atrakcyjny partner biznesowy. Podjęte przez polską stronę aktywności w ramach EXPO mają podkreślać, że Polska to kraj o europejskim stylu życia, otwarty i przyjazny, stawiający na nowoczesny design i jednocześnie szanujący tradycję. W ramach ścieżki tematycznej „Design” w Polskim Pawilonie EXPO 2015 zostaną zaprezentowane wybrane kolekcje marki Ćmielów Design Studio oraz marki Ćmielów, Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
fot. materiały prasowe expo.gov.pl
Najbliższa Światowa Wystawa EXPO 2015 odbędzie się pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. W wydarzeniu uczestniczyć będzie 147 krajów. Organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby ponad 20 milionów zwiedzających. Wystawa odbywa się w Mediolanie od 1.05 do 31.10.2015 r.
Ćmielowska porcelana reprezentowała będzie kraj w kolekcjach Ćmielów Design Studio: New Atelier, Natura, Touch Of Blue czy Mix & Match Cosmopolitan Line. Ekspozycja nowoczesnego wzornictwa Studia została poszerzona o tradycyjne ćmielowskie wzory. Na EXPO 2015 zobaczymy min. serwis Kula Bohdana Wendorfa oraz Epire i Future. Nie zabraknie również kultowych figurek, które reprezentować będzie Sudanka Hynryka Jędrasiaka z kolekcji Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
Historia EXPO
EXPO zaczęło się we Francji. W 1844 r. w Paryżu zorganizowano wielką Francuską Wystawę Przemysłową. Była to jedna z 11 narodowych wystaw francuskich, których tradycja sięgała jeszcze 1798 r. Ze względu na prestiż, jakim zaczęła cieszyć się idea EXPO w Europie podobne wydarzenie zorganizowano w 1851 r. w Londynie. „Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations”, umieszczona w Crystal Palace, w Hyde Park’u w Londynie, nazywana także Wielką Wystawą, rozpoczęła tradycję regularnych wystaw światowych.
Od 1988 r., od czasu Wystawy Światowej w Brisbane zaczęto wykorzystywać formułę EXPO do budowania pozytywnego wizerunku państw. Pawilony uczestników zaczęły prezentować różne aspekty i atrakcje swoich krajów, od turystyki po technologie. Ta tendencja trwa do dziś.
Do czasu uzyskania niepodległości po I wojnie światowej Polacy występowali na wystawach pod flagami innych państw, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. W roku 1933 Polska po raz pierwszy samodzielnie wystąpiła na EXPO, a w roku 1937 odniosła spektakularny sukces – na wystawie w Paryżu zdobyliśmy jako kraj aż 78 grand prix oraz dziesiątki złotych, srebrnych i brązowych medali. Po II wojnie światowej Polska uczestniczyła po raz pierwszy w EXPO w Sewilli w 1992 r. Na EXPO 2015 Pawilon Polski będzie czwartym co do wielkości pawilonem wśród wszystkich krajów biorących udział w Wystawie. Tuż obok niego powstają m.in. pawilony Włoch, Francji, Holandii czy Watykanu.
Pawilon Polski na EXPO 2015
Motto polskiej ekspozycji: „Abbiate ogni speranza, voi che entrate!” (w wolnym tłumaczeniu: „Nasyćcie się wszelką nadzieją wy, którzy wchodzicie!”) to świadoma trawestacja strofy z „Boskiej komedii” Dantego. Nasze hasło jest obietnicą, że każdy zwiedzający znajdzie w Pawilonie Polski wszystko, co dobre i budzące nadzieję – świat energii witalnej.
Pawilon Polski przyciągnie odwiedzających wyjątkową elewacją – projekt przedstawia charakterystyczny dla polskiego krajobrazu sad jabłoni otoczony lustrami, wnętrze zaś kryje się za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Autorem koncepcji architektonicznej jest warszawska pracownia 2 pm, za scenariusz ekspozycji odpowiada zaś firma Platige Image. Zwycięski projekt został wyłoniony spośród 59 prac zgłoszonych do konkursu zorganizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
EXPO 2015 Organizowane od 1851 roku wystawy EXPO uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie. EXPO 2015 odbywa się pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Od 1 maja do 31 października w Mediolanie zaprezentuje się niemal 150 państw oraz organizacji, które przedstawią swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Organizatorzy EXPO 2015 podkreślają edukacyjną rolę wydarzenia, zarówno w zakresie promowania zdrowego odżywiania, jak i poszukiwania sposobów rozwiązania problemu braku żywności w niektórych regionach świata. Organizatorem udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 jest Polska Organizacja Rozwoju Przedsiębiorczości. Swoją funkcję – zarówno w sferze programowej, jak i organizacyjnej – pełni pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki oraz przy wsparciu Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.
Oficjalna strona poświęcona udziałowi Polski w EXPO 2015: expo.gov.pl Oficjalna strona EXPO 2015: expo2015.org