Dokładnie za miesiąc (27 – 28.09) Ćmielów Design Studio zaprezentuje swoje prace na wystawie „Sztuka, przemysł, rzemiosło”, która odbędzie się w ramach II edycji Dni Dizajnu w Stalowej Woli. Wystawie towarzyszyć będzie konferencja naukowa poświęcona między innymi tematyce wzornictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wydarzeniu patronuje Polska Akademia Nauk.
Rejon byłego Centralnego Okręgu Przemysłowego jest miejscem, gdzie zachowało się wiele cennych przykładów architektury miejskiej i przemysłowej, często zaniedbanych i niszczejących, które należy ocalić i przywrócić do świadomości mieszkańców, naukowców, władz miasta, władz samorządowych. Na tym terenie w latach świetności produkowano obiekty należące dziś do kanonu sztuki wzorniczej, a innowacyjna myśl techniczna w dziedzinie przemysłu ciężkiego była wielkim sukcesem na skalę europejską. Jak więc z tych dobrych wzorów można dziś korzystać i uczynić dobro powszechne?
Konferencja będzie sposobnością do wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli środowisk akademickich, opiniotwórczych, twórczych oraz użytkowników obiektów modernistycznych, w zakresie użytkowania, form ochrony i rewitalizacji założeń urbanistycznych i budynków, powstałych w okresie międzywojennym, a także umożliwi aktywne włączanie się w debaty nad fundamentalnymi problemami współczesnej architektury i designu, będzie konfrontować tradycję ze współczesnością oraz budować nowe konteksty dla znanych ikon architektury i wzornictwa. Angażując specjalistów – architektów, projektantów, urbanistów – podjęte działania mają na celu integrację różnych środowisk i wywołanie szerszej debaty na temat jakości życia w przestrzenni miejskiej.
Organizatorzy przewidują poprowadzenie konferencji w kilku blokach tematycznych:
ARCHITEKTURA MODERNISTYCZNA, MIEJSKA I PRZEMYSŁOWA
- Budynki i założenia urbanistyczne modernizmu jako ważny element krajobrazu wielu polskich i europejskich miast; kontekst dla założeń z obszaru COP
- Modernistyczna Architektura Centralnego Okręgu Przemysłowego – eksploatacja, renowacja i remonty, oceny stanu technicznego i układów konstrukcyjnych obiektów, zachowanie i ochrona układów urbanistycznych, ochrona zieleni publicznej i małej architektury
- założenia poprzemysłowe – postępująca degradacja i fragmentaryzacja, szanse ocalenia
WZORNICTWO HISTORYCZNE A WSPÓŁCZESNE PROJEKTOWANIE
DESIGN SZANSĄ ROZWOJU
- Wzornictwo związane z COP
- Wzornictwo i wytwórczość związana z Centralnym Okręgiem Przemysłowym
- Design w przestrzeni publicznej
- Design – szansą rozwoju, dobre praktyki
PRZESTRZEŃ PRZYJAZNA, MIASTO DOSTĘPNE
- architektura i przestrzeń publiczna dla wszystkich użytkowników