Muzeum Narodowe w Kielcach zaprezentuje (16.07) kielecką kolekcję ceramiki z Ćmielowa. Kolekcja kielecka jest największym w Polsce, liczącym ponad 1400 pozycji zbiorem obiektów muzealnych. Ceramika z Ćmielowa stanowi grupę dość liczną w polskich zbiorach – tak muzealnych, jak i prywatnych – jednak żadna z obecnych kolekcji nie ilustruje w sposób tak pełny, jak kielecka przemian stylistycznych i technologicznych oraz różnorodności wyrobów niemal od początków działalności zakładu po XX wiek. Oprócz kolekcji muzealnych na wystawie zaprezentowane zostaną współczesne wzory porcelany sygnowane najmłodszą marką Ćmielowa – Ćmielów Design Studio.
Znana z wysokiej jakości wyrobów porcelanowych, wytwórnia w Ćmielowie rozpoczęła swoją działalność jako farfurnia. Oprócz serwisów i pojedynczych naczyń z porcelany i fajansu, produkowała kamionkę, majolikę, porcelanę apteczną i elektrotechniczną oraz wyroby ogniotrwałe. Przez ponad dwa wieki istnienia fabryka przeszła wiele przeobrażeń organizacyjnych i stanowi rzadki przykład ciągłości rozwojowej jednego zakładu.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 600 zabytków ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Najstarsze z nich to naczynia fajansowe z dekoracją drukowaną z połowy XIX wieku, przykłady ćmielowskiej porcelany z czasów Druckich Lubeckich i Kazimierza Cybulskiego. Zaprezentowana zostanie także bardzo rzadka w polskich zbiorach i krótko produkowana w Ćmielowie majolika. Z okresu dwudziestolecia międzywojennego ekspozycję uświetnią serwisy Kula, Kaprys, Płaski oraz dekoracyjny serwis Belweder, który do dziś gości na stołach polskiej dyplomacji. Ponadto przedstawione zostaną przykłady plastyki figuralnej wg projektów m.in. Franciszka Kalfasa, Haliny Burtanówny-Husarskiej czy Bogumiła Marcinka. Zaprezentowane zostaną figurki projektowane przez artystów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Lubomira Tomaszewskiego, Hanny Orthwein czy Henryka Jędrasiaka.
Mix & Match Cosmopolitan Line oraz United Table of Europe to dwie współczesne kolekcje marki Ćmielów Design Studio, których ekspozycja towarzyszyć będzie wystawie w MNKi. Zaprezentowane kolekcje pokażą w jaki sposób współcześni projektanci odnoszą się do kulturowego dziedzictwa ceramiki z Ćmielowa.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach ze wstępem obejmującym m.in. historię wytwórni, analizę form i dekoracji ceramiki, przedstawionej na tle produkcji innych wytwórni polskich i zachodnioeuropejskich.
fot. Małgorzata Stępnik /MNKi
Wystawa „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika Ćmielowska w zbiorach MNKi” Kurator: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła
wernisaż: 16 lipca 2015 o godz. 18 czas trwania wystawy: 16.07 – 29.11.2015 miejsce: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich Muzeum Narodowe w Kielcach pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce